Medzinárodná poradenská firma Roland Berger poskytuje expertné analýzy a strategické poradenstvo vo viacerých priemyselných odvetviach, vrátane automobilového priemyslu a energetiky. V spolupráci s Inštitútom PEM pri prestížnej technickej univerzite RWTH Aachen pripravila report Battery Monitor 2023. Štúdia poskytuje detailné a aktualizované informácie o stave a vývoji trhu s batériami, z ktorých SEVA pripravila krátky sumár.
Prechod na zelenú energiu a udržateľnú dopravu predstavuje významný zásah do existujúcich technológií a hodnotových reťazcov. Centrálnym prvkom týchto zmien je batéria, vďaka čomu zažíva batériový trh v posledných rokoch veľké zmeny. Po celom svete sa rôzni hráči snažia získať miesto na tomto rýchlo rastúcom trhu. Politici čelia výzve formovať ciele elektrifikácie tak, aby zároveň plnili ciele environmentálne a súčasne posilňovali miestne ekonomiky a zabezpečovali geopolitické postavenie svojich krajín na globálnych trhoch. Výrobcovia originálneho vybavenia (OEM) navyšujú kapacity výroby a zabezpečujú dodávky surovín, aby splnili ciele elektrifikácie popri tom, ako sa snažia udržať si globálnu konkurencieschopnosť.
Hodnotové reťazce a životné cykly sa prelínajú po celom svete a vytvárajú cezhraničné závislosti. Trendom je preto zvyšovanie odolnosti dodávateľských reťazcov. Program Inflation Reduction Act (IRA), ktorý v roku 2022 podpísal americký prezident, napríklad výrazne zmenil globálne ekonomické a politické prostredie práve pre batérie. Ponúka výrobcom batérií obrovské dotácie za podmienky, že presunú veľkú časť svojej pridanej hodnoty do Severnej Ameriky a oddelia svoje hodnotové toky od krajín považovaných za politických protivníkov na medzinárodnej scéne.
Zároveň sú regulačné požiadavky čoraz komplexnejšie a ich dopad na účastníkov hodnotového reťazca batérií stále rastie. IRA výrazne zvyšuje atraktivitu USA pre investorov, zatiaľ čo legislatíva Európskej Únie sa viac zameriava na prechod k udržateľnosti.
Trh s batériami, najmä v Európe a Číne, sa prehrieva a pre nových účastníkov sa stáva čoraz náročnejšie etablovať sa na ňom. Investície a ďalšie expanzie by preto mali byť založené predovšetkým na zabezpečených objemoch predaja. Avizovaná nadkapacita v Číne by mohla viesť k pokusom významne zvýšiť export na európsky trh, čo by znamenalo podstatne väčší konkurenčný tlak na európskych nováčikov, aby dokázali konkurovať čínskym dovozom.
Z hľadiska technológie sa zdá, že západné a kórejsko-japonské spoločnosti sa zameriavajú na technologický leadership a inovatívne technológie článkov, napríklad s ešte vyšším podielom niklu alebo technológiu s vysokým obsahom kremíka. Na druhej strane sa zdá, že čínski hráči sa zameriavajú na cenovo efektívne riešenia, ako sú LFP, sodíkovo-iónové batérie a dizajny „cell-to-pack“.
Povedať dnes s nejakou mierou pravdepodobnosti, kto nakoniec vyhrá tento súboj, je zatiaľ veľmi náročné. Isté však je, že ak západní hráči chcú byť v skupine víťazov, musia čo najskôr nastaviť solídnu stratégiu, vyvinúť významné inovačné úsilie a zabezpečiť kapitál pre túto transformáciu.